О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 14
гр.Видин 13.02.2018г.
ВИДИНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД - наказателно отделение в закрито заседание проведено на тринадесети февруари двехиляди и осемнадесета година в състав :
ПРЕДСЕДАТЕЛ : А.П.
И.И.
ЧЛЕНОВЕ:
В.М.
разгледа докладваното от СЪДИЯТА И .въз. ч.н.дело №31 от 2018 година - и за да се произнесе , взе в предвид следното :
Производството по делото е по чл.243 ал.6 от НПК.
Делото е образувано по частен протест от прокурор от Районна Прокуратура гр.Видин с №01499/2017 г. от 10.11.2017 г. срещу Определение №918 от 02.11.2017 г. постановено по ч.н.д. №1480 /2017 г. на Видинският Районен Съд - с което е отменено Постановление на Районна Прокуратура гр.Видин от 20.10.2017 г. , с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство №ЗМ 565/2017г. по описа на РУ на МВР -Видин - водено срещу неизвестен извършител ,за престъпление по чл.330 ал.1 от НК .
Твърди се ,че определението е неправилно ,тъй като е постановено в противоречие на материалния и процесуалния закон. Твърди се ,че мотивите изложени в отмененото постановление са правилни и законосъобразни и с оглед събраните по делото доказателства са налице основания , за да бъде отменено определението на съда.
Инвокират се оплаквания за това,че Видински РС , отменявайки прокурорския акт - неправилно е преценил ,че имуществото предмет на запалване 240 броя бали сено на обща стойност от 480 лева не е на значителна стойност ,поради което е счел ,че деянието е несъставомерно по чл.330 ал.1 от НК.Изложено е,че съдът е посочил ,че е налице разлика в понятието „значителни имуществени вреди „ и „значителна стойност“,като се е аргументирал ,че за правната квалификация на извършен палеж по чл.330 ал.1 от НК е без всякакво значение обстоятелството на каква стойност възлиза причинената от пожара щета ,след като бъде установено ,че запаленото имущество има значителна стойност т.е фактическата настъпила реална вреда може дори да е незначителна .Развити са съображения в тази връзка ,като се твърди , че деянието е несъставомерно от обективна страна, а дори и да бъдат изпълнени указанията на Видински РС - същите ще са безпредметни и не биха довели до по различен резултат.
Иска се след установяване на релевираните оплаквания да бъде отменено определението на Видински РС - с което е отменено Постановлението на прекратяване на наказателното производство , водено срещу неизвестен извършител ,за престъпление по чл.330 ал.1 от НК.
ВИДИНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД - след като разгледа частният протест ,взе в предвид атакуваният съдебен акт,Постановлението на РПрокуратура гр.Видин и материалите по досъдебно производство №ЗМ 565/2017 г. на РУ на МВР -Видин, прие за установено следното :
Частният протест е подаден от лице с право и интерес да протестира ,подлежащ на протест съдебен акт Определение на Видински РС за отмяна на Постановление за прекратяване на наказателно производство ,в законоустановения срок и е процесуално ДОПУСТИМ .
Разгледан по същество е НЕОСНОВАТЕЛЕН - поради следното :
Видинският Районен Съд с определението си под №918 от 02.11.2017 г. по ЧН дело №1480 от 2017 г. е отменил постановлението под №1499 от 20.10.2017 г. на Районна Прокуратура гр.Видин , с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство №ЗМ 565 от 2017 г. по описа на РУ на МВР –Видин по пр.Пр. №1499 от 2017 г. по описа на РП-Видин - водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.330 ал.1 от НК ,като е изложил мотиви ,че атакуваното постановление е незаконосъобразно и необосновано.
Установено е ,че Районна Прокуратура гр.Видин е прекратила наказателното производство по досъдебно производство №ЗМ 565/2017г. по описа на РУ на МВР -Видин, прокурорска преписка с вх.№1499 от 2017г. по описа на Районна Прокуратура гр.Видин ,водено срещу неизвестен извършител ,за извършено престъпление по чл.330 ал.1 от НК ,като е изложила мотиви ,че за да е осъществен състава на чл.330 ал.1 от НК е необходимо запаленото имущество да е със „значителна стойност“ ,докато по производството се касае за запалени 240 бали сено премесени с люцерна на стойност 480 лева ,съобразно назначената по производството съдебно-стоковедска експертиза .Изложено е,че съобразно наложената съдебна практика на понятието „значителни имуществени вреди „ ,което е равнозначно на „значителна стойност „ отговаря равностойността на 14 минимални работни заплати и възлиза на 6 440 лева – към 20.07.2017г. ,докато запаленото имущество по производството е за 480 лева .Районната Прокуратура гр.Видин е приела ,че деянието не е съставомерно по чл.330 ал.1 от НК ,тъй като от обективна страна , за да е осъществен състава на чл.330 ал.1 от НК ,запаленото имущество следва да е на „значителна стойност „ съобразно по горе изложеното и е прекратила наказателното производство.
Районната Прокуратура гр.Видин ,чрез представителя си не е правила преценка ,защо счита че следва да прекрати наказателното производство ,съобразно данните по делото, а не същото да продължи по чл.216 ал.1 от НК, съобразно дадените и правомощия.
Във връзка с воденото досъдебно производство под №ЗМ 565 от 2017г. на РУ на МВР –Видин ,водено срещу неизвестен извършител за извършено престъпление по чл.330 ал.1 от НК са разпитани свидетелите В.В.С. и С.С.П., като доброволно са предадени дрехите на В.В. от С.С. Изложено е в отменителното определение на Видински РС,че дрехите са били на „извършителя „ на деянието ,с които той е бил ,когато е „запалил“ процесното имущуство и по отношение на тези дрехи - НЕ СА ИЗВЪРШЕНИ НИКАКВИ ПРОЦЕСУАЛНО СЛЕДСТВЕНИ ДЕЙСТВИЯ ПО НПК,насочени към изясняване на обстоятелствата по делото ,касаещи предмета на доказване.
Видинският Районен Съд - съобразно правомощията си, да извърши проверка за законосъобразност и обоснованост на прокурорския акт е изложил в определението си,че в постановлението на Районна Прокуратура не са деференцирани двете различни понятия ,съответно „значителна стойност на запаленото имущество „,което е една от необходимите предпоставки за съставомерността на престъплението по чл.330 ал.1 и ал.2 НК от „значителни имуществени вреди“ .В определението си първоинстанционният съд е посочил фактическа обстановка изградена на базата на събрания доказателствен материал ,като е изложил ,че са налице доказателства за виновността на В.С. , относно запалване на имуществото на пострадалата Ф.С..Посочил е,че следва да се установи значителна стойност на запаленото имущество ,а фактически настъпилата реална вреда може дори да е незначителна .Изложил е ,че по чл.330 ал.1 и ал.2 от НК е от значение не каква вреда е последвала ,а обектът на посегателство да е на значителна стойност.
Видинският Районен Съд е счел ,че разследването не е всестранно и обективно и не са обсъдени събраните по делото доказателства ,като не е обсъдено и че дрехите са били на „извършителя „ на деянието ,с които той е бил ,когато е „запалил“ процесното имущуство и по отношение на тези дрехи - НЕ СА ИЗВЪРШЕНИ НИКАКВИ ПРОЦЕСУАЛНО СЛЕДСТВЕНИ ДЕЙСТВИЯ ПО НПК,насочени към изясняване на обстоятелствата по делото ,касаещи предмета на доказване.
Видинският Окръжен Съд намира,че Определението на Видински Районен Съд е законосъобразно и обосновано,като същото следва да бъде потвърдено.Правилно съдът е изложил ,че константна практика на ВКС ,обобщена в ТР№1 /98г. и доразвита и разтълкувана с Решение №312 /27.06.2008г. по н.дело №273/2008г. на ВКС е в смисъл ,че елементът от състава „значителна стойност“ на запаленото имущество е налице ,когато стойността на имуществото е 14 минимални работни заплати - към момента на извършване на деянието ,но това,че не са извършени посочените по горе процесуално следствени действия са лишили представителя на Районна Прокуратура гр.Видин - да обсъди всички в съвкупност доказателства и след това да се произнесе по чл.242 от НПК , за да може съдът да упражни съдебен контрол и да вземе в предвид,че тези доказателства са обсъдени им е дадено вяра или не са ценени.Следва да се има в предвид и това,че е следвало представителя на Районна Прокуратура гр.Видин да направи преценка от събрания в цялост доказателствен материал - дали извършеното не съставлява престъпление не само по чл.330 ал.1 и 2 от НК ,но и по чл.216 ал.1 от НК ,съобразно съдебната практика .Видински РС правилно е изложил,че след като не са извършени посочените по горе процесуалноследствени действия Районна Прокуратура гр.Видин е лишена от възможност да обсъжда такива доказателства ,тъй като не е събирала доказателства в тази насока.Следва да се извърши преценка , според въззивната инстанвция , след събирането им ,дали извършителя на деянието не е осъществил състава и на чл.216 ал.1 от НК,тъй като такива данни по делото са налице според настоящия състав на този съд.С оглед на това ,че съдът осъществява контрол за законосъобразност и обоснованост - съобразно данните по делото не може да се приеме,че протестът е основателен ,за да бъде уважен.
Видинският Окръжен Съд - извършвайки проверка съобразно наведените оплаквания в протестта - намира същия за неоснователен .
ВИДИНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД - при това положение намира ,че следва да потвърди Определението на Видинският Районен Съд – като законосъобразно и обосновано ,с което е отменено Постановление от 20.10.2017 г. с което е прекратено наказателното производство по досъдебно производство №ЗМ 565 от 2017 г. по описа на РУ на МВР –Видин по пр.пр.№1499 от 2017 г. на Районна Прокуратура гр.Видин
С оглед на гореизложеното и на основание чл.243 ал.7 от НПК - СЪДЪТ
О П Р Е Д Е Л И :
ПОТВЪРЖДАВА ОПРЕДЕЛЕНИЕ №918 от 02.11.2017г. постановено по ЧН дело №1480 от 2017 г. на Видинският РС, с което е отменено Постановление на Районна Прокуратура гр.Видин от 20.10.2017 г.,с което е прекратено наказателното производство по ДП №ЗМ 565/2017 г. по описа на РУ на МВР –Видин по пр.Пр.№1499 /2017 г. по описа на РП- Видин , водено срещу неизвестен извършител за извършено престъпление по чл.330 ал.1 от НК и делото е върнато на Районна Прокуратура гр.Видин за изпълнение на дадени указания .
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО Е ОКОНЧАТЕЛНО .
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: