О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е №64

 

Видински  окръжен  съд         гражданско                          отделение

 В закрито     заседание на първи април

 Две хиляди и шестнадесета година     в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Д.М.

                                                    ЧЛЕНОВЕ:1.  С.С.

                                                                         2.  Г.Й.

При секретаря                                                                 и с участието

На                             прокурора                      изслуша докладваното

От  съдията    С. С.      ч.   гр. д. №111 по описа

За  2016 година,за да се произнесе съобрази следното:

 

Делото е образувано по частна жалба на О.И.В. *** чрез адв. Л. И.  против Определение  от 23.02.2016г. по гр.д.№30/2016г. на Видински районен съд, с което производството пред ВРС е прекратено и делото е изпратено по подсъдност на РС-Бургас по седалището на ответника.

                Счита,че неправилно ВРС е приложил правилото на чл.105 ГПК, а в случая е приложима разпоредбата на чл.362 КТ,която е императивна и делото следва да се изпрати по подсъдност на съответния съд в гр. С.Иска от съда да отмени  обжалваното  определение и изпрати по подсъдност делото на СРС.

          Ответната по жалба страна „ЕУ Т...““ ООД-Б. не е подала отговор на ч. жалба .

          От данните по делото съдът   приема за установено  следното от фактическа страна.

          О.И.В. в качеството си на бивш работник „шофьор“ товарен автомобил  международни превози е предявил иск с правно основание чл.357 и чл.224,ал.1 КТ срещу „ЕУ Т....““ ООД- със седалище и адрес на управление в гр. Б... пред Районен съд-гр.Видин.С отговора на ИМ ответникът е направил искане за прекратяване производството по делото пред ВРС и изпращането му по подсъдност на РС-Бургас предвид седалището на ответника.ВРС е приел,че в случая не е приложима разпоредбата на чл.114 ГПК,тъй като работникът не е полагал обичайно труда си в гр. В.... и по правилата на местната подсъдност е изпратил същото за разглеждане по седалище на ответника-работодател.

           Настоящият състав на ВОС намира,че правилно ВРС  е уважил направеното искане за прекратяване на производството и изпращането му по подсъдност на РС-Бургас по следните съображения:

           Законодателят е предвидил специална подсъдност за трудовите спорове в текста на чл.114 ГПК като е дал възможност на работника да предяви иск срещу работодателя си и по мястото,където той обичайно полага своя труд.Предявеният пред ВРС иск е с правно основание чл.357 и чл.224,ал.1 КТ и безспорно е трудов спор,но предвид характера на заеманата от работника длъжност- „шофьор“ товарен автомобил  международни превози,то той не е имал за обичайно място на полагане на труд гр. В.Посочено е в обжалваното определение,че в тр. договор между страните не е посочено място на изпълнение на трудовите задължения и предвид характера на работата О.И.В. не е имал определено обичайно място за полагане на труд.ВРС правилно се е позовал на разпоредбата на чл.66,ал.3 КТ,която в случая е в синхрон с общото правило на чл.105 ГПК.

               Възражението на работодателя за приложимост на чл.362 КТ е неоснователно,тъй като тази хипотеза в случая е неприложима. Разпоредбата на чл.362 КТ касае спорове между работници или служители,български граждани,работещи в чужбина и български работодатели в чужбина като в този случай спорът се разглужда от съответния съд в гр. С..Само в случая ,когато работникът е ответник  спорът се разглежда по неговото местожителство в страната.В настоящия казус работникът е ищец,а ответник е дружество със седалище в България,поради което следва да се приложи чл.105 ГПК.

                 Предвид изложеното  ВОС счита,че определението на ВРС следва да бъде потвърдено,за което

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

           ПОТВЪРЖДАВА Определение от 23.02.2016г. по гр.д.№30/2016г. на Видински районен съд, с което производството пред ВРС е прекратено и делото е изпратено по подсъдност на РС-Б.....

          Определението може да бъде обжалвано пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срък от съобщаването му на страните –чл.274,ал.1,т.2ГПК във вр. с чл.121 ГПК.

 

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ: