О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
ВИДИНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД гражданско отделение в закрито заседание на 31 март ..........................................
две хиляди и шестнадесета ................година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: В. В.
ЧЛЕНОВЕ: А. П.
В. М.
при секретаря ........ ............................................ и с участието
на...................................прокурор……………................. изслуша докладваното
от..............................СЪДИЯТА П. ВЧГрд №73 по описа
за 2016 година на ВОС.
Производство по реда на чл. 274 и сл.ГПК във вр. с чл.83,ал.2 ГПК.
Образувано е по частна жалба от С.Г.К. *** против определение от 04.02.2016 г. по гр.д. 28/2016 год. на РС Видин, с което е оставена без уважение молбата му за освобождаване от задължение за внасяне на д.т. по исковата молба, поради невъзможност за внасянето й, на осн. чл. 83, ал.2 ГПК.
В жалбата се твърди, че определението е незаконосъобразно. Оспорва се възможността да се заплати държавната такса от ищеца, който е пенсионер, с ниски доходи, влошено здравословно състояние, за което са представени доказателства. Претендира се за отмяна на определението и уважаване на молбата за освобождаване от заплащане на д.т.
За да се произнесе, съдът взе предвид следното:
С атакуваното определение е оставена без уважение молбата на ищеца по иск за разваляне на договор за издръжка и гледане за освобождаване от заплащане на д.т. по исковата молба. Дължимата д.т. за ищеца е лв. във първоинстанционното производство.
Обжалваното определение е постановено в производство по чл. 83, ал.2 ГПК, след подадена молба от ищеца, след представяне на декларация за семейно и имуществено състояние, в които е декларирал, ниски доходи от пенсия ,че не притежава недвижимо имущество, няма други доходи освен пенсията и е вдовица от 2015 г.
За да остави молбата без уважение, ВРС е приел, че не са налице условията за освобождаване от задължението за внасяне на държавна такса.
Предпоставка за уважаване на молбата по чл. 83, ал.2 ГПК е доказването на липса на средства за заплащане на такси и разноски в гражданското производство. Целта на производството е осигуряване на право на защита и предполага съобразяване на всички обстоятелства, касаещи обективната невъзможност за заплащане на таксите и разноските: доходи на страната и семейството й; имуществено състояние, удостоверено с декларация; семейно, здравословно състояние, възраст и трудова заетост; както и други обстоятелства от значение за случая. Законът не изисква от съда да изследва дали липсата на средства би могла да се преодолее и е резултат от конюнктурни условия, законът изисква констатацията на липса на средства, с оглед осигуряване на право на защита по конкретния казус.
Страната е декларирала ниски доходи от пенсия, не притежава недвижимо имущество, няма други доходи освен пенсията и е вдовица от 2015г., поради което настоящият състав намира, че страната няма възможност да заплати дължимите такси по исковата молба към настоящия момент и при наличните доказателства, на осн. чл. 83, ал.2 ГПК.
Поради несъвпадане на изводите на настоящата инстанция с тези на РС, определението на ВРС следва да се отмени и ищеца да се освободи от заплащане на д.т. по подадената от него искова молба.
Водим от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ОТМЕНЯ определението от 04.02.2016 г. по гр.д. 28/2016 год. на РС Видин, с което е оставена без уважение молбата на ищеца С.Г.К. за освобождаване от задължение за внасяне на д.т. по исковата молба и вместо него постановява:
ОСВОБОЖДАВА ищеца С.Г.К. от задължение за внасяне на д.т. по искова молба, поради невъзможност за внасянето й, на осн. чл. 83, ал.2 ГПК.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: