О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 352
Видинският окръжен съд гражданско отделение
в закрито заседание на 29 декември
две хиляди и петнадесета година в състав :
Председател : В. В.
Членове: А. П.
В. М.
при секретаря ……………………………………………...…и с участието
на …………………….прокурора……………………изслуша докладваното
от съдия П. в.ч.гр.д. № 423…..……по описа
за 2015 година и за да се произнесе взе предвид следното :
Производството е по чл.420,ал.3 ГПК.
Делото е образувано по частна жалба от Р.Р.С. против Определение от 23.09.2015 г. на ВРС постановено по ч.гр.д. № 1117 по описа за 2014 г. на ВРС , с което е оставено без уважение искането й за спиране изпълнението на заповед за незабавно изпълнение № 935-РЗ/31.05.2014 г. издадена по същото дело.
Поддържа се в частната жалба, че обжалваното определение е неправилно и следва да бъде отменено. Посочва се , че е внесена по кредита сума с общ размер около лева до 2012 г. Иска се ВОС да отмени обжалваното определение.
Против частната жалба е постъпил отговор, с който се оспорва жалбата и се иска потвърждаване на определението на ВРС.
. Видинският окръжен съд, като взе предвид постъпилата частна жалба, намира същата за процесуално допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна по следните съображения:
Частният жалбоподател е длъжник по заповед за незабавно изпълнение на парично задължение в общ размер от лева по документ /извлечение от счетоводни книги на банка - член 417, т. 2 от ГПК. Искането за спиране на изпълнението е направено в двуседмичния срок за възражение по член 419, ал. 1 от ГПК , когато на длъжника е връчена заповедта за изпълнение.
С определението, което е предмет на настоящата жалба, районният съд е приел, че молбата е подадена в двуседмичния срок по чл. 414 ГПК , поради което са процесуално допустими, но длъжникът не е представил надлежно обезпечение за кредитора , нито е представил писмени доказателства, че вземонето не се дължи. Като е приел, че не са налице предвидените в закона условия за спиране на изпълнението, районният съд е оставил без уважение искането.
Пред въззивната инстанция са представени отново извлеченията от сметка на банката , от които е видно , че кредита не е обслужван от началото 2012 г. и е обявен от банката за предсрочно изискуем.
Съгласно чл. 420 ГПК, защитата срещу материалноправната незаконосъобразност на изпълнението (липсата на задължение на длъжника, по отношение на което е издадена заповед за изпълнение) се осъществява посредством възможността му да спре изпълнението й. Съобразно разпоредбата на чл.419, във вр. с чл.425 от ГПК и чл.420 от ГПК, този длъжник, срещу когото е издадена заповедта за незабавно изпълнение, може да подаде възражение срещу заповедта, което не спира нейното принудително изпълнение. В тази хипотеза длъжникът, заедно с възражението, има възможност да поиска спиране на незабавното изпълнение по чл.420,ал.ІІ от ГПК, когато искането е подкрепено с убедителни писмени доказателства, разколебаващи удостоверителната доказателствена сила на изпълнителното основание, или представи надлежно обезпечение за кредитора, по реда на чл.180 и чл.181 от ЗЗД.В конкретният казус длъжниците по изпълнението не са представили към молбата си по чл. 420 от ГПК обезпечение по реда на чл. 180 от ЗЗД и чл. 181 от ЗЗД, като съдът и във връзка с изчерпателната уредба на предпоставките за спиране по чл. 420 от ГПК не дължи указания към длъжниците за представяне на такова, а се произнася по молбата с оглед на приложените от молителите доказателства. Като условие за спиране изпълнението на заповедта за изпълнение по чл. 417 от ГПК законодателят е въвел представянето на гаранция от длъжника по реда на чл. 180 и чл. 181 от ЗЗД. Последният ред за представяне на обезпечение пред съд и предвид изричната уредба на законодателя е различен от учредяването на договорна ипотека, по реда на чл. 166 от ЗЗД до чл. 179 от ЗЗД. Различна е и целта, а и вредите, които двете ипотеки обезпечават, предвид на което и наличието на учредена договорна ипотека като обезпечение за изпълнението на задълженията по договора за банков кредит, не може да бъде приравнена на обезпечението по чл. 180 и чл. 181 от ЗЗД, вр. чл. 420 от ГПК, което има за цел да обезпечи вредите от препятстване изпълнението и неоснователно забавеното изпълнение на вземането, чието принудително изпълнение е допуснал съдът.
Що се отнася до хипотезата на чл. 420, ал. 1 от ГПК – т.е. кога може да се приеме, че длъжникът е представил надлежно обезпечение по чл. 180 и 181 от ЗЗД и съставлява ли такова учредената с нотариален акт договорна ипотека в полза на кредитодателя „У. Б.”АД за обезпечаване на договора за кредит, то в конкретният случай жалбоподателят не представя, нито твърди във връзка с искането за спиране на изпълнението на заповедта, да са учредили обезпечение пред съд – ипотека, чрез вписване на нотариално завереното съгласие на собственика на недвижимия имот. Договорната ипотека не покрива изискването за надлежно обезпечение, достатъчно за спиране на изпълнението на заповедта. (В този смисъл е и Определение № 14 от 06.01.2011 г., постановено по ч.гр.д. № 685/2010 г. по описа на ВКС, IV г.о.).
По тези съображения, съдът намира че определението на ВРС следва да бъде потвърдено като правилно.
Водим от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
ПОТВЪРЖДАВА Определение от 23.09.2015 г. на ВРС постановено по ч.гр.д. № 1117 по описа за 2014 г. на ВРС , с което е оставено без уважение искането за спиране изпълнението на заповед за незабавно изпълнение № 935-РЗ/31.05.2014 г. издадена по същото дело.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:1.
2.