Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   №134

  

гр. Видин  09.11.2010 г.

 

                    В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Видинският окръжен съд   наказателно отделение  в публичното

заседание на дванадесети октомври

през две хиляди и десета година в състав :

               

 Председател: И. И.

                                                      Членове: В. С.

 

         Г. Й. 

                                                                  

                                                              

                              

при секретаря   И. Я.      и в присъствието на

прокурора  В.Д.   като разгледа докладваното от СЪДИЯТА С. ВНОХ д. № 414   по описа за 2010 год. и за да се произнесе съобрази следното:

 

Делото е образувано по въззивна жалба на  В.А.В. ***, ЕГН********** против Присъда № 518 / 2010 г. на Районен съд - Видин, постановена по НОХ д.№ 60  / 2010  г. по описа на същия съд.

В жалбата се развиват аргументи за това, че присъдата е незаконосъобразна и необоснована.

Иска се да бъде отменена атакуваната присъда.

Подсъдимият   заяви в съдебно заседание, че поддържа жалбата.

Обвинението е по чл. 294 ал.4 вр. ал.1 вр. чл.26 ал.1 НК, както и по чл. 339 ал.1 вр. чл. 26 ал.1 НК, както и по чл. 205 ал.1 т.2 вр. чл.202 ал.1 т.1 вр. чл.201 вр. чл.26 ал.1 НК.

Представителят на Окръжна прокуратура – Видин намира, че жалбата е неоснователна и следва да се потвърди атакуваната присъда.

Окръжният съд след като прецени доводите на страните и събрания доказателствен материал и след като извърши служебна проверка на присъдата в съответствие с разпоредбата на чл.314 от НПК намира, че жалбата е основателна, а атакуваната присъда следва да бъде отменена и делото да бъде върнато на Прокуратурата с оглед на следното:

 

При изготвяне на обвинителния акт е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което затруднява упражняване правото на защита на подсъдимия.

По т.3 от Обвинителния акт на жалбоподателя В. е повдигнато обвинение по чл. 205 ал.1 т.2  вр. чл.202 ал.1 т.1                вр.  чл. 201 вр. чл.26 ал.1 НК.

Това обвинение е за длъжностно присвояване, при което подсъдимият в качеството си на длъжностно лице е присвоил чужди вещи, връчени в това му качество и поверени му да ги пази и управлява ...

Прави впечатление, че вещите, които са предмет на престъплението „длъжностно присвояване” не са оценени. Липсва информация за стойността на вещите – предмет на престъплението, а това е от съществено значение за правната квалификация на деянието, както и за размера на наказанието.

Един от съществените елементи на престъплението „длъжностно присвояване” е стойността на присвоеното имущество – защитата на подсъдимия би следвало да се организира с оглед на тази стойност и/или да търси                              по-благоприятна квалификация.

Присвояванията са включени в Глава 5-та от Наказателния кодекс и са престъпления против собствеността. Когато имаме внесено обвинениеза  престъпление против собствеността трябва да имаме представа каква е стойността на предмета на престъплението. С оглед на това се преценява каква е нанесената вреда, а от нея се прави извод за тежестта на престъплението. След като се прецени тежестта на престъплението вече се преценява и какво наказание следва да се наложи. С оглед на това е задължително, когато имаме обвинение за престъпление против собствеността да имаме и оценка на нанесените вреди.

Като не е наясно с размера на вредите за които е обвинен, подсъдимият не би могъл ефективно да се защити, защото стойностното изражение на тези вреди е съществен елемент от обективната страна на престъплението. По този начин е нарушено правото му на защита, а това се приема за съществено нарушение на процесуалните правила и от практиката и от доктрината.

С оглед на посоченото по-горе и поради липса на оценка на присвоените вещи въззивният съд приема, че обвинителния акт не отговаря на изискванията на чл. 246 ал.2 НПК, тъй като не е посочен размерът на нанесените вреди.

Това е отстранимо нарушение на процесуалните правила, което обаче не може да бъде поправено в съдебна фаза. Поради това се налага делото да се върне във фазата на Досъдебното производство, където да се извърши оценка на присвоените вещи и да се изготви нов обвинителен акт, който да отговаря на законовите изисквания.

Водим от горното и на основание чл.335 ал.1 т.1 вр. чл.334 т.1 предл.1-во от НПК Видински окръжен съд

 

Р    Е    Ш    И :

 

 

ОТМЕНЯВА Присъда № 518 / 2010 г. на Районен съд - Видин, постановена по НОХ д.№ 60  / 2010  г. по описа на същия съд.

ВРЪЩА делото на Прокуратурата за изготвяне на нов обвинителен акт в съответствие с дадените по-горе указания.

Решението не подлежи на обжалване или протестиране.

 

 

              ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                                                  2.