МОТИВИ към присъда по Н О Х д. № 348 /2010 година по описа на Видински окръжен съд:
Представителят на Окръжна прокуратура – Видин поддържа обвинението, така както е внесено с обвинителния акт и моли съда да наложи наказание при условията на чл. 55 НК, което да бъде изтърпяно ефективно.
Подсъдимият признава вината си, признава изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и дава съгласие да не се разпитват свидетели и да не се събират доказателства за тези факти. Моли за налагане на наказание в минимален размер.
Като граждански ищци по делото са конституирани П.В.С., М.В.С. и Н.П.С.,*** в размер на 100 000 лева за претърпени от деянието неимуществени вреди.
Като частен обвинител и граждански ищец по делото е конституирана С.Х.Й.,*** за претърпени от деянието неимуществени вреди в размер на 50 000 лева.
От събраните по делото писмени и гласни доказателства съдът прие за установено следното от фактическа и юридическа страна:
ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:
Като взе предвид, че подсъдимият изцяло призна в с.з. фактите, изложени в обстоятелствената част на обв. акт съдът приема, че фактическата обстановка, която следвада се приеме за установена е изцяло описана в обстоятелствената част на обв. акт, а именно:
На 26.06.2009г. подс. М.Г. и свид. И.П. пътували с лек автомобил „Форд Орион" рег. № ВН 2906 ВК по околовръстния път от бензиностанция „Съни ойл" в посока Ферибота, като подс. Г. управлявал автомобила. Пред него се движел лек автомобил „ ***" с ДК № ***** управляван от В. М. С..*** бензиностанцията в посока Ферибота след временно изградения локален път за гр.Брегово в участъка от пътя, който е в ремонт с поставен знак В 26 забраняващ движение със скорост по-висока от означената 40 км/ч. и поставена на пътя табела с направляваща стрелка С 7, указваща посоката на движение в завой наляво пострадалият В. С. предприел завой наляво при което управлявания от него автомобил „***" бил ударен в областта на предна лява колона - между двете врати и праговете от подс. Г. с предната част на управлявания от него лек автомобил „***", при което пострадалия С. починал на място, а управлявания от подс. Г. автомобил „***" след удара излязъл от пътното платно, навлязъл в крайпътната канавка и спрял в ската.
ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:
Видно от заключението на автотехническача експертиза подс. Г. се движел със скорост 139,93 км/ч.
Видно от протокол № 81 от извършеното химическо изследване на кръвта на обв. М.Г. налице е концентрация на алкокол в кръвта 0,74%.
Видно от заключението па съдебно-медицинската експертиза смъртта на Васил С. се дължи на травматично-хеморагичеп шок с разкъсване на сърдечния мускул в областта на междукамерната преграда. Травматичните увреждания по местоположение и характер отговарят да са последица на ПТП.
В момента па смъртта пострадалият се е намирал в лека степен на алкохолно опиянение- 0,52% в стадии на елиминация,
С гореизложеното подс. Г. нарушил правилата за движение - чл. 5 ал.2 т.З, чл.20 ал.2, чл. 21 ал.2- знак В 26, чл.23 ал.1 от ЗДвП, които са в пряка причинна връзка с настъпилия вредоносен резултат.
По този начин подс. Г. е осъществил състава на чл. 343 ал.З предл. 1-во б."б" предл. 1-во във вр. с ал.1 б.”в" във вр. е чл. 342 ал.1 от НК.
Обвинението се доказва от показанията на разпитаните свидетели на досъдебното производство, заключенията на автотехническата и съдебномедицинската експертизи, протокола за химическо изследване на кръвта, протокола за оглед па местопроизшествието и фотоалбума, както и другите писмени доказателства по делото.
ОТ ЮРИДИЧЕСКА СТРАНА:
Деянието е съставомерно по чл. 343 ал.З предл. 1-во б."б" предл. 1-во във вр. с ал.1 б.”в" във вр. е чл. 342 ал.1 от НК.
От обективна страна изпълнителното деяние се състои в това, че подсъдимият на 26.06.2009г. на околовръстен път Е-79 Видин – Ферибот - Видин при управление на МПС - лек автомобил „***" с рег. №*** в пияно състояние с наличие на алкохол в кръвта 0,74промила нарушил правилата за движение-чл. 5 ал.2 т.З, чл. 20 ал.2, чл. 21 ал.2 - знак В 26, чл. 23 ал.1 от ЗДвП и по непредпазливост причинил смъртта на В.М. С. ***.
От субективна страна изпълнителното деяние е извършено виновно, като формата на вина е самонадеяност.
ПО ВИДА И РАЗМЕРА НА НАКАЗАНИЕТО:
За това деяние законът предвижда наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА от три до десет години.
Съдът намира, че целите на чл. 36 НК ще бъдат ефективно осъществени, като на подсъдимия се наложи наказание с оглед изискването на чл.373 ал.2 НПК, като наказание се наложи при условията на чл. 55 от НК, а именно – наказанието следва да се определи под най-ниския размер. Респективно наказанието следва да се определи по д 3 години.
Съдът намира, че размерът на наказанието следва да бъде определен на 2 години и 6 месеца, като на основание чл. 66 от НК изтърпяването следва да се отложи по реда на чл. 66 от НК за срок от 4 години. По-дългият изпитателен срок се определя заради многобройните нарушения на ЗДвП.
Съдът намира, че срокът на наказанието лишаване от правоуправление следва да се определи на 4 години, поради същите причини.
ПО ГРАЖДАНСКИТЕ ИСКОВЕ:
По отношение на гражданските искове – съдът намира, че исковете следва да бъдат удовлетворени изцяло с оглед на това, че същите са законосъобразни, обсоновани и доказани по основание и размер.
ПО РАЗНОСКИТЕ:
Тъй като подсъдимият бе признат за виновен, то същият следва да бъде осъден да заплати и направените разноски , както и държавните такси.
Водим от горното съдът постанови присъдата си.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: