Р Е Ш Е Н И Е-160
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Видинския окръжен съд, гражданска колегия в открито заседание на шести октомври две хиляди и девета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Митко Начев
ЧЛЕНОВЕ: 1. Борис Николов
2. Валя Младенова
При участието на секретар : Цв. С. и в присъствието на прокурора ............като разгледа докладваното от съдията Борис Николов Гр. дело № 353 по описа за 2009 год. и за да се произнесе взе предвид следното :
Производството е образувано по жалбата от адвокат Р. Д. от АК – Видин , в качеството си на пълномощник на “ ВИПОМ “ АД - Видин подадена против Решение №75 от 27.05.2009 год. по гр. дело № 269/2009 год. на ВРС с което са уважени частично предявените от Е.Ц.С. *** искове срещу “ВИПОМ “АД – Видин . В същата са развити оплаквания за порочност на обжалваното решение, като неправилно , незаконосъобразно , необосновано и постановено в нарушение на съдопроизводствените правила и се иска да бъде отменено първоинстанционното решение и да бъдат отхвърлени предявените искове .
В отговора на ответната страна по жалбата , счита че решението на ВРС е правилно и да бъде оставено в сила постановеното решение , като жалбата следва да бъде оставено без уважение .
Въззивната жалба е допустима . Разгледана по същество , Окръжния съд намира следното :
Предявен е иск с правно основание чл. 200 от Кодекса на труда с цена 1800 лева представляващ обезщетение за претърпените от С. имуществени вреди , настъпили в резултата на станала с него трудова злополука и да му се заплати изтеклите мораторни лихви върху обезщетението .
Правилно ВРС е приел за неоснователни и недоказани възраженията на жалбоподателя , че С. е получил надлежно предложение за заемане на длъжност , подходяща за неговото здравословно състояние , което предложение е бил отказал неоснователно .
Установено е по делото , че направените от жалбоподателя предложения не са били подходящи за конкретното му здравословно състояние , поради което основателно не е прието от С. .
Всяка от предложените му длъжности изискват притежаване на двуочно зрение и е свързано с натоварване на очите , същият няма подобни възможности . С приемането на една подобна длъжност С. би допринесъл за влошаване на здравословното си състояние , респективно на още по-голямо увреждане на зрението на единственото му що годе здраво око .
Според нормата на чл.212 от КТ за неуредените в този раздел на КТ , уреждащ отговорността на работодателя спрямо работника за причинени на последния вреди при изпълнение на трудовите му задължения , се прилагат субсидарно нормите на гражданското законодателство , респективно тези на ЗЗД . Според чл.83 ал.2 от ЗЗД всеки кредитор е длъжен да положи усилия , за да намали вредите си .При тези обстоятелства С. е напълно в правото си да не се съгласи да приеме тези предложения на жалбоподателя , в резултат на което би злепоставил още повече и без това тежкото си положение на лице с едно очно зрение .
По въпросите на трудоустрояванията и преценка за заемане на едно лице на подходяща за нетрудоспособността му длъжност от страна на законодателя ни има специална процедура .
Въпросът , дали С. би могъл да изпълнява длъжностните задължения , визирани в предложените от жалбоподателя длъжности , би могъл да бъде решен само по начин , а именно като се представят тези длъжностни характеристики пред компетентния медицински орган – ТЕЛК и след като той се произнесе с едно свое решение , което подлежи на съответен съдебно – административен контрол .
Едва след влизане в законна сила на един нов административен акт на органите на ТЕЛК по въпроса дали тези предложени му длъжности съответстват на неговото едно очно зрение , гражданския съд би могъл да разгледа възражението на жалбоподателя и да прецени неговата основателност или неоснователност .
До този момент липсва влязло в законна сила решение на компетентните медицински органи , което да установява по един безспорен и положителен начин , че би могъл да изпълнява предложената му длъжност от жалбоподателя без да увреди здравето си . Видно е по делото , че решението на ТЕЛК – Плевен не е било влязло в сила .
До приключване на производството пред ВОС не се представиха доказателства от страна на жалбоподателя , че НТЕЛК се е произнесъл по жалбата на С. със свое решение .
Окръжния съд приема за неоснователни развитите от жалбоподателя доводи за това , че е следвало Свещаро да приеме предложената му работа преди да е налице влязло в законна сила административен акт на ТЕЛК по очни заболявания .
След приемането на Закона за здравето и другите нормативни актове е въведен специален ред за установяване на работоспособността на гражданите в Р България . Въведен е и съдебен контрол на актовете на медицинските органи по трудоустрояванията .
Първоинстанционният съд е действал законосъобразно , като е преценил и обсъдил всички представени по делото доказателства и е дал заключение за тяхната доказателствена сила .
Независимо от твърденията на жалбоподателя , че трудовата злополука е станала преди повече от 23 години и са били настъпили промени в длъжностните наименования , след като Законодателя е въвел по един императивен начин ред за установяване на намалената работоспособност и определяне на подходящите за изпълнение длъжности , жалбоподателя не може да се позовава на своето бездействие да спази определения законов ред като поиска произнасянето на ТЕЛК по тези въпроси .
С оглед на гореизложените съображения ВОС намира , че решението на ВРС като правилно и законосъобразно ще следва да бъде потвърдено , а жалбата като неоснователна да бъде оставена без уважение .
Водим от горните съображения Окръжния съд
Р Е Ш И :
ПОДТВЪРЖДАВА Решение №75 от 27.05.2009 год. на Видинския районен съд постановено по гр. дело № 269 по описа за 2009 год .
ОСЪЖДА “ВИПОМ “ АД – гр. Видин да заплати на Е.Ц.С. *** , чрез адвокат пълномощника си Анжела Милева от АК - Видин сумата от 355 лева , представляващи разноски пред възивния съд .
Решението подлежи на касационно обжалване пред Върховния касационен съд на Р България с касационна жалба в едномесечен срок от връчването му на страните .
ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ : 1.
2.