Р Е Ш Е Н И Е- 151
гр.Видин 23.10.2009 год
Видински окръжен съд гражданска колегия в открито заседание проведено на двадесет и пети септември две хиляди и девета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ : МИТКО НАЧЕВ
ЧЛЕНОВЕ: БОРИС НИКОЛОВ
ПЕТЪР ЖИВКОВ
При участието на секретаря Ил. Я., като разгледа докладваното от съдията Митко Начев гр. дело № 155 по описа за 2009 година, и за да се произнесе взе в предвид следното:
Производството е по чл. 196 от ГПК /отм/
Делото е образувано въз основа въззивната жалба на М.В. *** против решение № 160 от 05.03.2007 год постановено от Видински районен съд по гр. дело № 1577/2006 год с което е отхвърлен предявеният от него иск против В.М.В. и М.М.Д. *** в момента живеещи в Италия, за отмяна на договор за дарение върху ½ ид. ч. от недвижим имот находящ се в гр. Видин на ул. „Преславска” № 9, материализиран в нотариален акт № 82 /неправилно в решението на ВРС е записано № 72/ от 20.11.1995 год по н. д. № 2562/95 год на ВРС. сключен между въззивника, неговата бивша съпруга Н. Н. Л. и въззиваемите
Жалбата е разглеждана от друг състав на Видински окръжен съд , които е оставил в сила първоинстанционното решение. Решението на ВОС е отменено по реда на касацията от ВКС и делото е върнато отново във Видински окръжен съд за разглеждане от друг състав. В отменителното решение на ВКС са дадени подробни указания.
В съдебно заседание пред настоящият състав , въззивникът подържа жалбата си и е ангажирал нови доказателства
Въззиваемите чрез своят процесуален представител оспорват жалбата и молят същата да бъде отхвърлена като неоснователна, а решението на ВРС да бъде оставено в сила. Не се сочат нови доказателства
Окръжният съд след като обсъди доводите развити в жалбата, становищата на страните и представеният по делото доказателствен материал прие за установено следното:
Жалбата е допустима- подадена е в законоустановеният срок от активно легитимирана страна, ищец по делото.
Решението на първоинстанционният съд е валидно и допустимо. Постановено е с оглед твърденията в исковата молба с правно основание на спора – чл. 227 ал. 1 б „в” от ЗЗД. Видински районен съд е отхвърлил предявеният от ищеца иск за отмяна на договор за дарение в частта относно ½ ид. ч. сключен между него и бившата му съпруга Н. Н. Л. със въззиваемите – техни деца с мотиви, че ответниците са предоставяли на ищеца средства за издръжка и че ищецът не е доказал, че се намира в състояние на „нужда” по смисъла на чл. 227 ал. 1 б „в” от ЗЗД.
Жалбоподателят във въззивната си жалба оспорва изводите на районният съд като твърди, че представените доказателства не са обсъдени и че не са събрани доказателства относно необходимите средство за покриване на минимални потребности с оглед статистическите данни за страната и разходи извън ежедневните такива, за подържане на здравословен статус. В подкрепа на твърденията си представя и нови доказателства пред въззивната инстанция
Не се спори по делото, че жалбоподателят е баща на възиваемите и по силата на договор за дарение, сключен с нот. акт № 82 том VІІ нот. дело № 2562/1995 год на нотариуса при Видински районен съд им е дарил своята 1/2 ид. част от съсобственият си с Н. Н. Л., негова бивша съпруга, недвижим имот, находящ се в гр. Видин, ул. „Преславска” № 9 , представляващ дворно место от 374 кв. м. , съставляващо парцел ІІ-1802 в кв. 91 по плана на гр. Видин , ведно с построената в него двуетажна масивна жилищна сграда . В момента жалбоподателят е на 63 години и е пенсионер.
Предпоставките за предявяване на иск с правно основание чл. 227 ал. 1 б „в” от ЗЗД за отмяна на дарението са следните : дарителят да има нужда от издръжка. Тя следва да е с по продължителен харакктер а не да е еднократна и краткотрайна. Това условие изисква дарителят да не може сам да се издържа от личният си труд, в случаят от размера на пенсията и имуществото си ; дарителят да е поискал от надареното лице издръжка. Той трябва да има такава нужда и да поиска издръжка от дареното лице ; дареното лице да е отказало да даде издръжката, която му е поискана.
По делото не се твърди и не са събрани доказателства да е отправена писмена покана от дарителя на надарените с искане за даване на издръжка. В съответствие със закона и трайната съдебна практика / решение № 222/2000 год по гр. д. № 1349/1999 год на ВКС/ е, че при липса на писмена покана, преди предявяване на иска, като такова следва да се счита предявяването на иска. В такъв случай ако до приключване на устните състезания дареното лице предостави издръжка то предявеният иск ще бъде отхвърлен Ищецът не е длъжен да доказва отказът да се дава издръжка от ответниците. Ответниците ако твърдят че са давали такава ще следва да го докажат. Безспорно се установява от събраните по делото доказателства, че надарените освен, че оспорват иска за отмяна на дарението и след предявяването му отказват да дават издръжка на дарителя си, без да мотивират това свое поведение. Няма данни по делото за изразено тяхно желание да дават издръжка на ищеца, но и не се позовават на обстоятелства, че той има достатъчно средства да се издържа. Това техно поведение пред двете съдебни инстанции дава основание на настоящият състав да приеме че те нямат желание да контактуват с дарителят си техен баща и да го подпомагат с някаква издръжка, дали в пари, дали в натура при нужда.
При това положение спорът се свежда до това, да се установи дали дарителят е изпаднал в нужда от средства за издръжка които не може да осигури сам. Районният съд е отхвърлил иска като е приел, че представените доказателства не обосновават такъв извод.
При първоначалното разглеждане пред въззивната инстанция ищецът е представил нови писмени доказателства – амбулаторни листове, рецепти, медицинско направление и др. От тези доказателства се установява , че жалбоподателят – ищец страда от артериална хипетония ІІ-ІІІ степен, депресивна невроза, невродермия, радикулитис и дископатия, пареза на ляв крак, като се лекува при домашен режим с необходимите лекарства. Влошеното здравословно състояние на ищеца налага приемане на лекарства за по продължително време и изисква много по скъпо лечение От назначената съдебно – фармакологично оценъчна експертиза се установява, че за един месец ищецът изразходва 99.20 лв за лекарства, като от тази сума здравната каса не поема никаква част. Следва да се има в предвид че разходите за лекарства не са постоянни, а са променлива величина в зависимост от здравословното състояние на ищеца във всеки момент. При обостряне на заболяванията разходът на лекарства се увеличава
При това положение въззивната инстанция намира, че събраните доказателства установяват безпротиворечиво , че дарителят е със влошено здравословно състояние налагащо продължително медикаментозно лечение, за което са необходими парични средства – минимум около 100 лв.
По делото е назначена икономическа експертиза с цел да се даде заключение относно размера на средствата, необходими да покрият нуждите на едно лице в Република България за 2006 год , съгласно статистическите данни, публикувани в информационните бюлетини на Националният статистически институт. От това заключение се вижда, че към момента на завеждане на делото - 2006 година за едно лице в България са били необходими средство за общ разход в размер на 2 580 лв което за един месец се равнява на 215 лв. В тази сума обаче не влизат разходите за мекаментозно лечение които са един допълнителен разход След като се прибави и минималната установена от вещото лице сума от 99.20 лв , представляваща разход на средства за закупуване на лекарства се установява, че за да си осигури парични средства за живот в рамките на социалният минимум възивникът следва да разполага средно със 315 лв месечно.
От разпореждане № ********** от 01.04.2009 год издадено от ТП на НОИ гр. Видин е видно че въззивникът получава пенсия в размер на 286.35 лв. Други допълнителни доходи от въззиваемите не са доказани. От разпита по чл. 114от ГПК/отм/ ищецът е заявил, че не отглежда животни и селско стопанска продукция с оглед на влошеното си здраве. Няма доказателства възивникът да притежава влогове, нито такива установяващи допълнителен доход или възможност до реализира такива.
При така обсъдените доказателства, настоящият съдебен състав достигна до извод, че въззивникът – ищец е изпаднал в трайна нужда от средства за издръжка - дължащи се на напредването във възрастта и влошеното му здравословно състояние, които не може да си осигури от доходите които получава. Налице е и третата изискуема от закона предпоставка за отмяна на дарението- дарителят да е изпаднал в трайна нужда от средства за издръжката си, които не може да осигури със собствените си доходи.
Ето защо въззивният съд намира, че решението на първоинстанционният съд , с което предявеният иск е отхвърлен следва да бъде отменено като незаконосъобразно, а вместо него да се постанови друго, с което предявеният иск бъде уважен като основателен и доказан
Направено е искане от ищеца за присъждане на разноските по делото, което с изхода на спора е основателно и следва да бъде уважено. Разноските на жалбоподателят за всички инстанции са в размер на 942.00 лв, в какъвто смисъл въззиваемите ответници ще следва да бъдат отсъдени да му ги заплатят
Воден от гореизложеното Видински окръжен съд на основание чл. 208 от ГПК/отм/
Р Е Ш И :
ОТМЕНЯВА Решение № 160 от 05.03.2007 година постановено от Видински районен съд по гр. дело № 1577/2006 год и вместо него ПОСТАНОВЯВА :
ОТМЕНЯ договор за дарение върху ½ ид. ч. на недвижими имот находящ се в гр. Видин ул. „Преславска” № 9 , представляващ дворно место от около 374 кв. м. , съставляващо парцел ІІ- 1802 в кв. 91 по плана на гр. Видин , ведно с построената в него двуетажна масивна жилищна сграда при съседи на дворното место: улица, Виолета и Йото Пеневи Йотови, Вълчо Груев и Небие Асанова, сключен между М.В.М. ЕГН ********** от една страна и М.М.Д. ЕГН ********** и В.М.В. ЕГН ********** от друга извършено нотариален акт № 82 том VІІ нот. дело № 2562/95 год на нотариуса при Видински районен съд
ОСЪЖДА М.М.Д. и В.М.В. *** а понастоящем живущи в Италия да заплатят на М.В. *** сумата от 942.00 лв разноски по делото направени пред всички инстанции.
Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от съобщението му на страните пред Върховен касационен съд
ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ :